پاورپوینت حفاری انحرافی – Horizontal Drilling

پاورپوینت حفاری انحرافی – Horizontal Drilling

پاورپوینت حفاری انحرافی - Horizontal Drilling
پاورپوینت حفاری انحرافی – Horizontal Drilling

حفاری افقی برای توسعه برداشت از مخازن گاز اولین بار در دهه 1920 میلادی در تگزاس آغاز گردید، و در دهه 1940 شرکت بیت توربین حفاری افقی راتوسعه داد، در آن زمان، نامناسب بودن وسایل حفاری و نداشتن تکنیک های کنترل حفاری جهت‌دار، محدودیت های علمی استفاده از این تکنولوژی نوخاسته را باعث می‌شد. مهمترین گام در حفاری افقی در دهه 1950 برداشته شد. در آن زمان با تعبیه نمودن یک موتور برقی در انت های رشته حفاری ، مته رابه چرخش در آورده و وزن لازم بر روی مته به کمک لوله‌های وزنه سنگین در بخش عمودی حفره تامین می‌شد.

در همین زمان اتحاد جماهیر شوروی چندین چاه آزمایشی را در اکراین حفاری کرد. پس از کارشناسان اتحاد جماهیر شوروی و در اواسط سال های دهه 1960 کارشناسان چینی اقدام به حفر دو چاه افقی نمودند ، چاه اول با حفر 500 متر در بخش افقی مخزن و بدون لوله‌ غلافی تکمیل شد ولی پس از یک هفته تولید ریزش نموده و متروکه گردید، چاه دوم به علت همزمانی با دوره انقلاب فرهنگی در چین نیمه تمام ماند.

چینی‌ها دقیقاً به نتیجه‌ای مشابه کارشناسان اتحاد جماهیر شوروی رسیدند. بدین معنی که حفاری افقی از لحاظ فنی قابل اجراست ولی از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه نیست. در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 کانادائی ها نیز اقدام به حفاری افقی به روش مشابه کارشناسان اتحاد جماهیر شوروی و چینی نموده‌اند و به نتایجی مشابه آنها دست یافتند.

در سال 1978 فرانسوی ها برای رفع مشکل تولید نفت سنگین که در مخزن دریایی از نوع آهکی شکافدار راسپومیر کشف شده بود اقدام به حفاری افقی نمودند آنها بجای استفاده محض از روش های ابداعی و غیر معمول، از ترکیب روش های متعارف حفاری انحرافی و بهره ‌گیری از توربوموتورها برای چرخانیدن مته استفاده نموده‌اند آن ها در ابتدا با هدف آموزش و کسب تجربه درموضوع حفاری افقی اقدام به حفر چاه افقی در یک مخزن کم عمق (حدود 600 متر) در خشکی نمودند و پس از کسب اطلاعات لازم و مهم و نمودارگیری از ته چاه در طول حفاری افقی در مخزندریایی راسپومیر در بخش مدیترانه‌ نموده‌اند.

نتایج این کار و افزایش تولید از این مخزن به حدی خارج از انتظار بود که بعنوان تنها روش تولید نفت سنگین از مخازن آهکی شکافدار با نفوذپذیری کم ماتیس و آبرانش قوی شمرده شد. از این زمان به بعد بود که حفاری افقی به صورت گسترده و با اهداف گوناگون در اغلب کشورهای نفت خیز مورد استفاده قرار گرفت و با توجه به تجربیات کسب شده امروز حفاری حفره‌های متعدد وافقی به منظور تخلیه لایه های نازک و کم تراوا از یک حفره عمودی امری طبیعی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.