برنامه اکسل فهرست بهای ابنیه سال 1398 بهمراه متره و برآورد – صورت وضعیت – لیستوفر

برنامه اکسل فهرست بهای ابنیه سال 1398 بهمراه متره و برآورد – صورت وضعیت – لیستوفر

برنامه اکسل فهرست بهای ابنیه سال 1398 بهمراه متره و برآورد - صورت وضعیت - لیستوفر
برنامه اکسل فهرست بهای ابنیه سال 1398 بهمراه متره و برآورد – صورت وضعیت – لیستوفر

متره و برآورد (Quantity surveying and estimating) در مهندسی عمران به فرایند اندازه‌گیری مقدار مصالح مورد نیاز برای اجرای یک پروژه یا محاسبه مقدار مصالح به کار رفته در یک پروژه اجرا شده گفته می‌شود. این اندازه‌گیری‌ها و آنالیزها معمولاً در جدول‌هایی خاص انجام می‌گیرند که به آن‌ها صورت وضعیت گفته می‌شود. متره و برآورد یکی از زیرمجموعه‌های مدیریت پروژه است. به افراد شاغل در این حرفه مترور گفته می‌شود. یک مترور باید درک خوبی از روش‌های ساخت و ساز و هزینه این روش‌ها داشته باشد. متره جهت محاسبه مقادیر و برآورد جهت پیش‌بینی قیمت اجرای پروژه‌های عمرانی کاربرد دارد.

لیستوفر جدولی است که معمولاً برای آرماتور و سازه های فولادی تهیه می شود. مثلاً در نقشه های اجرایی سازه های بتنی لیستوفری از آرماتورها تهیه می شود. مثلاً ذکر می شود که آرماتور نمره 8 با طول 160 سانتیمتر به چه تعداد به کار رفته و در نهایت طول کل را می دهد و برای آرماتور نمره 10 و ….
یکی از کاربردهای لیستوفر، کمک به کارگاه آرماتوربندی برای قطع و خم آرماتورها می باشد. یکی دیگر از کاربردهای لیستوفر کمک به متره کننده می باشد.
البته توجه داشته باشید که مترور نباید تنها به لیستوفر بسنده کند و در واقع نباید اعتماد 100 درصد به لیستوفر داشته باشد و خودش هم باید کنترل نماید تا بتواند متره درستی داشته باشد.

وظایف یک مترور شامل موارد زیر است:

  • مقدار و کیفیت مصالح مورد نیاز
  • برآورد نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای پروژه
  • نرخ دادن در مناقصه ها
  • زمانبندی ساخت و ساز

برای دانشجویان رشته معماری درس متره و برآورد یکی از اصلی ترین مباحث میباشد که در طول دوره های کاردانی، کارشناسی با این قوانین و اصول آشنایی کامل پیدا خواهند کرد همچنین در بازار استخدام نیز براحتی میتوان شرایط مطلوب تری را جهت کاریابی بدست آورد.

  • فایل اکسل نرم افزار متره و برآورد و تهیه صورت وضعیت و تهیه مشخصات آرماتورها (لیستوفر) بر اساس فهرست بهای ابنیه سال 1398
  • حاوی دو فایل اکسل (xlsx , xlsm)

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.